Amstel Red
- Description
- Additional information
Description
A true testament to craftsmanship, Amstel Red brick embraces the essence of dark red hues infused with earthy tones. Like a flickering ember, it radiates warmth, inviting you to embark on a journey where tradition meets contemporary design.
Additional information
| Color | Red |
|---|---|
| Dimensions | 21.2 x 6.0 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Pieces per box | 63 |
| Coverage per box | 1.00 m2 |
| Weight | 23.3 kg |
| Weight per box | 23.3 kg |
| Reaction to fire | A1 |
| M Classification | Incombustible |
| Installation | With grout |






























