Chester Beige
- Description
- Additional information
Description
This textured brick boasts a natural light beige hue, adorned with earthy orange and grey undertones. Its adaptability harmonizes effortlessly with a myriad of design styles, ensuring a harmonious and sophisticated aesthetic in every setting.
Additional information
| Color | Beige |
|---|---|
| Dimensions | |
| Thickness | 1.3 – 1.6 cm |
| Pieces per box | 60 |
| Coverage per box | 1.00 m2 |
| Weight | 18.7 kg |
| Weight per box | 18.7 kg |
| Reaction to fire | A1 |
| M Classification | Incombustible |
| Installation | With grout |



























