Noble Mix
- Description
- Additional information
Description
A mix of harmonious tradition and contemporary allure, Noble Mix showcases classic red hues blended with playful lighter tones. Every brick tells a vibrant story, creating a symphony of colour and texture.
Additional information
| Color | Red |
|---|---|
| Dimensions | 21 – 22.9 x 6 – 6.9 cm |
| Thickness | 1.0 – 1.5 cm |
| Pieces per box | 28 |
| Coverage per box | 0.5 m2 |
| Weight | 9.5 kg |
| Weight per box | 9.5 kg |
| Reaction to fire | A1 |
| M Classification | Incombustible |
| Installation | With grout |



























